Як правильно кроїти тканину: покрокова інструкція
Розкрій тканини – один із найвідповідальніших етапів шиття. Для того, щоб все вийшло, важливо враховувати кожну деталь. Необхідно приділити увагу навіть дрібниці: від вибору відповідних інструментів до підготовки матеріалу майбутнього виробу. У цій статті ми поділимося лайфхаками про те, як правильно кроїти, і розповімо про всі етапи цього процесу.
Насамперед вам знадобиться план виробу у вигляді паперової викрійки. Її можна змоделювати самостійно, або вибрати готову. Перший варіант підійде для справжніх профі, які мають необхідні навички, час і натхнення. Втім, анітрохи не гірше вже готові, побудовані моделі: їх можна легко знайти в інтернеті, або ж у спеціалізованих виданнях. Ті, чиє дитинство чи юність припали на 90-ті, напевно пам'ятають легендарні журнали Burda, наприклад.
Отже, уявімо, що форма у вас є. Тепер потрібно розібратися, як розкроювати тканину і що ще потрібно врахувати для максимально якісного результату? Розглянемо основні етапи:
- підготовка матеріалу;
- розкладка текстилю та плану виробу на ньому;
- крій тканини.
Може здатися, що перші два кроки набагато менш важливі, ніж фінальний. Але це зовсім негаразд. Адже навіть вибір матеріалу виробу зрештою може вплинути на фінальний результат.
Як правильно вибрати та підготувати тканину
Передусім варто врахувати, що є текстиль, з яким легко працювати, а є більш складні матеріали. Наприклад, шовк та атлас дуже примхливі – з ними доведеться помучитися: через слизьку та легку текстуру вони можуть легко з'їжджати. Також непросто працюватиме з оксамитом і вельветом: ворс вимагає копіткої роботи.
Втім, зрозуміло, на вибір матеріалу більшою мірою впливає те, який одяг ви з нього шиєте. Наскільки простою або складною буде крою тканини – питання другорядне. Але якщо ви тільки навчаєтеся – краще починати роботу з бавовною, льоном, фланеллю або бязью.
Важливим, але не очевидним етапом підготовки є декатування. Простими словами це волога та теплова обробка тканини перед пошиттям виробу. Для неї використовують пару, воду чи праску. Це робиться, щоб уникнути усадки або деформації вже готового виробу.
Втім, не всі види матеріалу потребують такої обробки. Наприклад, синтетика зазвичай взагалі не сідати – отже, і декатувати її не потрібно. Обов'язково вимагатимуть цього такі тканини:
- Бавовна. Він дуже часто сідає, тому його потрібно або замочити на півгодини – годину в теплій воді, або пропрасувати з парою.
- Льон. Ще більше піддається усадці, його варто також обробити парою або замочити, а потім розвісити в розправленому вигляді і почекати, доки він висохне.
- Шерсть. Капризний матеріал декатується через вологу марлю або пором без притискання.
- Трикотаж. Можна прати в машинці, важливо вибрати те саме рішення, що і для готового виробу.
Якщо ви працюєте зі змішаним матеріалом або ж не знайшли у вашому списку, завжди можна провести перевірку. Для цього потрібно протестувати прання шматочка тканини. Також варто заздалегідь запастись необхідними інструментами. Важливо використовувати спеціальні ножиці для тканини. Вони гостріші, ніж ті, які зазвичай використовуються в побуті. Тупі леза можуть пошкодити текстиль. Крім того, необхідно подбати про те, щоб під рукою були шпильки та мило або крейда.
Розкладка текстилю та розміщення викрійки: на що звернути увагу
Коли форма, інструменти та тканина підготовлені, настає наступний етап: необхідно перенести план виробу з паперу на вашу тканину. І тут також є важливі нюанси.
По-перше, враховуйте малюнок, якщо він є на вашій тканині. Якщо мова про абстрактні візерунки – це, зрозуміло, не так критично. А от коли ви шиєте виріб, наприклад із зображенням мультяшних героїв, то потрібно прорахувати всі деталі. Якщо цього не зробити – шов може пройти прямо по обличчю персонажа, що може виглядати дивно та псувати зовнішній вигляд виробу.
По-друге, правила розкрою тканини передбачають, що ви враховуватимете структуру тканини. Справа в тому, що полотно по суті – це переплетення ниток у двох напрямках. Уздовж розташовуються нитки основи (часткові), а впоперек – нитки качка. Перші стійкіші і менше тягнуться. Майже на кожній деталі є стрілка – вона і показує напрямок пайової нитки. Вона повинна розташовуватися паралельно кромці тканини.
По-третє, не забувайте про економію. Спершу розмістіть на полотні великі елементи, а потім постарайтеся вписати дрібні деталі у вільні проміжки між ними. Коли все готово – притисніть паперові лекала грузиками або пристебніть шпильками та приступайте до наступного етапу.
Правила крою: лайфхаки, які полегшать вам життя
Отже, форма розміщена на полотні: що робити далі? Перед тим як розкрити тканину, переконайтеся, що ви залишили припуски на шви. Найчастіше вони вже є на готових схемах. Однак краще перевіряти ще раз. Зазвичай по низу виробу це 3-4, а шви – 1-1,5 см.
Далі обведіть паперові лекала. Можна використовувати крейду або мило. Тканина зазвичай розташовують виворотом нагору – тому не бійтеся зіпсувати її. Тим більше, що й те, й інше легко випрати.
Тепер нарешті можна вирізати деталі. Щоб все пройшло гладко і без неприємностей, можна вдатися до деяких хитрощів:
- Шиття передбачає роботу, у тому числі з дорогими матеріалами. І якщо ви шиєте з такої тканини, перед тим як ви кроїтимете це цінне полотно, можна потренуватися. Зробіть пробний макет із дешевої тканини – так ви вбережете себе від дорогої помилки.
- Якщо ваша тканина дуже щільна – працюйте в один шар. Так ви зможете точніше вирізати все лініями і не помилитися.
- Приділяйте увагу деталям. Наприклад, поверхні, де ви працюєте. Найкраще, щоб це був великий стіл або прасувальна дошка. На дивані чи килимі тканина може деформуватися.
І навіть якщо у вас все вийшло не ідеально – не впадайте у відчай. Майстерність приходить із досвідом! І чим більше готових виробів на вашому рахунку – тим легше вам даватиметься кожна наступна спроба.