Як зробити роликовий шов на оверлоці?
Оверлок – це таке ж важливе швейне обладнання, як і звичайна машинка. Адже з його допомогою можна обробляти краї матеріалів, щоб в результаті виріб виглядав акуратним і довше носився. Але це далеко не всі можливості такої техніки.
У продажу є великий вибір оверлоків, які працюють з різною кількістю ниток. Ролевий шов можна виконувати на будь-яких сучасних моделях оверлоків, незалежно від їх характеристик. У цій статті ми розглянемо, що представляє собою ролевий шов і як налаштувати оверлок для його виконання.
Що таке ролевий (роликовий) шов?
Ролевий шов, також відомий як підгинальний шов або обшивка, являє собою техніку обробки країв матеріалу. В результаті такого шва краї тканини виглядають акуратно підгорнутими всередину, що досягається завдяки регулюванню натягу ниток на оверлоці. Простими словами, строчка настільки дрібна, що можна отримати такий ефектний спосіб обробки краю без додаткових маніпуляцій в подальшому шитті одягу.
Це щільна строчка з дуже частим кроком стібка. Підходить для обробки матеріалів, які можна підвернути. Ролевий шов на оверлоці допомагає досягти виконання певних завдань:
- Можна зробити край виробу більш пружним;
- Якщо підспідниця обробити знизу таким швом, сама спідниця буде більш пишною в результаті;
- Якщо в шов всунути волосінь, сам шов почне хвилеподібно вигинатися. Це красивий і простий ефект для суконь, блузок та ін.
Обробляти ролевим швом можна трикотажні та інші еластичні матеріали. Ідеальний він для тюлі та штор. З його допомогою можна створювати красиві волани та оборки.
Де застосовується ролевий шов? Його можна зустріти на різних виробах:
- Обробка футболок і майок, спідниць і блузок;
- Якщо річ пошита з делікатного матеріалу, як шовк, віскоза, краї можна обробляти саме роликовим швом;
- При створенні воланів і рюшів;
- Це також може бути декоративна строчка для прикрашання різних виробів.
Як зробити роликовий шов на оверлоці?
Перш ніж приступати до налаштування оверлока, слід ознайомитися з наступними порадами по створенню роликового шва:
- використовуйте максимально якісні нитки. Вони можуть бути підібрані під колір матеріалу або бути контрастного відтінку;
- ніколи не приступайте до роботи без пробної строчки. Ви повинні бути впевнені в тому, що все вийде з першого разу. Особливо це стосується делікатних тканин, на яких при помилці можуть залишитися некрасиві отвори від голки;
- не потрібно поспішати. Важливо дотримуватися всіх правил роботи на оверлоці.
Щоб виконати ролевий шов на оверлоці, потрібно встановити мінімальну довжину стібка. У більшості сучасних моделей є спеціальний язичок, розташований біля голкової пластини. Одна сторона цього язичка торкається тканини, а інша – верхньої петлі. Для виконання ролевого шва язичок необхідно прибрати, і тоді ширина шва складе всього 2 мм.
Налаштування оверлока на роликовий шов включає такі етапи:
- Максимально опускаємо голки і провертаємо колесо на чверть;
- Ніж обов'язково слід відключити, щоб він не обрізав зайву тканину, оскільки в цьому випадку це не потрібно. Знайдіть спеціальний важіль, який при натисканні відводить ніж від лапки. Натисніть на важіль, поверніть ніж на себе і опустіть його вниз. Дійте акуратно і без застосування сили – це повинно відбуватися легко. Рекомендується ознайомитися з інструкцією, щоб уникнути помилок і не пошкодити техніку;
- На оверлоці є перемикач для вибору режимів роботи. Він практично завжди встановлений на режимі стандартної строчки. Вам потрібно його перевести в положення паралельно значення R. Коли ви це зробите, ви досягнете максимально вузького показника майбутньої строчки. У подальшому обов'язково поверніть положення перемикача на початковий показник, адже ви просто не зможете займатися обметуванням країв тканин;
- Знайдіть важіль перемикання величини строчки – слід вибрати показник R. Також буде потрібне стандартне положення диференціала – його потрібно встановити на значенні 1;
- Якщо у вас оверлок працює на двох голках, для роликового шва одну потрібно видалити. У роботі буде права, а ліву прибираємо. Для цього потрібно знайти над голкою болт, послабити його і дуже акуратно її витягнути.
На цьому й полягає підготовка оверлока для створення ролевого шва.
Поради щодо зміни натягу нитки для створення роликового шва
У процесі роботи ніж на оверлоці відключається, тому особливо потрібно розміщувати тканину так, щоб все вийшло. Слід орієнтуватися по лапці, розміщуючи тканину саме з правого боку. Під лапкою зазвичай є мітка, яка допомагає точно розмістити тканину для якісного виконання шва.
Після налаштування оверлока необхідно перевірити строчку, щоб визначити натяг нитки. Якщо строчка виходить ідеально рівною і рівномірною, і при цьому не перетягує тканину, такі параметри можна залишити.
Налаштування натягу ниток потрібне в наступних випадках:
- Петлі занадто вільні, оскільки нитка недостатньо натягнута. В ідеалі вони повинні бути стягнуті в маленькі вузлики;
- Якщо нитка петляє, це також привід продовжити налаштовувати оверлок. Адже у вас просто не вийде рівномірна строчка.
Якщо ви помітили такі неточності в роботі, слід збільшити натяг нитки на одне ділення, і після цього знову перевірити. Важливо спостерігати за тим, щоб матеріал не стягувався під час шиття. Шов не повинен впливати на еластичність тканини – після обробки краю, останній повинен все так само розтягуватися.
Ролевий шов виконує дві основні завдання. По-перше, він захищає тканини від осипання, а по-друге, надає виробам естетичний вигляд, тим самим виключаючи подальшу обробку виробів.
Багатьом здається, що створення ролевого шва – це складне завдання і не всі оверлоки для цього підходять. Якщо у вас сучасна техніка, є трохи вільного часу і величезне бажання спробувати щось нове для себе, складнощів тут не буде. Головне – не поспішати, враховувати характеристики тканини, постійно робити пробні строчки і розбиратися в налаштуваннях оверлока. Трохи зусиль, і красивий роликовий шов буде прикрашати ваші текстильні вироби.