Ідеальне рукоділля: як налаштувати строчку на швейній машинці?
Шиття на швейній машинці – це не така складна робота, як багатьом здається. Однак вона вимагає від швачки деяких умінь та знань. Так, наприклад, щоб досягти ідеальної строчки, потрібно правильно її налаштувати. До того ж налаштування залежатимуть безпосередньо від тканини, з якою ви і працюватимете.
Коли строчка погана (шов занадто натягнутий або, навпаки, занадто слабкий, нитка нерівно лягла), якість виробу теж страждатиме. Адже від цього залежатиме і термін служби виробу – неякісний шов може швидко розірватись.
Багато рукоділок не знають і не вміють грамотно налаштовувати натяг верхньої та нижньої нитки. Але тут немає нічого складного, якщо дотримуватись простих рекомендацій та знати деякі нюанси.
Що потрібно, щоб отримати ідеальну строчку?
Перед тим, як приступити безпосередньо до налаштування строчки, потрібно врахувати деякі фактори:
- дуже важливо правильно підбирати товщину ниток та номер голки під певні матеріали. Так, наприклад, для роботи з джинсовою тканиною не можна використовувати тонку голку та тонкі нитки, оскільки перша може зламатися ще в процесі роботи, а другі розірвуться в процесі носіння одягу;
- нитки для шиття повинні бути дуже хорошої якості. При виборі даного матеріалу слід звертати увагу на те, щоб ниточка була рівною та рівномірною – без вузлів та ущільнень;
- намотувати нитки на шпульку краще в автоматичному режимі. Якщо це робити вручну, намотування може вийти нерівномірним, пухким, а це вплине і на якість строчки;
- дуже важливо перед початком роботи правильно заправити верхню та нижню нитку, виходячи з інструкції виробника. На багатьох машинах прямо на корпусі є навіть спеціальні покажчики, які не потрібно ігнорувати, що не пропустити який-небудь етап.
Швейна машинка, як і будь-яка інша техніка, потребує ретельного догляду та дбайливого поводження. Потрібно регулярно очищати місця, куди потрапляє пил та обрізання ниток під час роботи. Також у пристрої є елементи, що труться, які необхідно регулярно змащувати. При цьому сама машинка має працювати плавно – без ривків та збоїв.
Ознаки того, що потрібно відрегулювати строчку
Варто враховувати, що перед кожною новою роботою вам доведеться налаштовувати строчку під певні матеріали. Дуже важливо зробити тестову строчку на тканині, з якою ви і працюватимете.
Є різниця у шитті різними видами ниток. Бавовняні – більш ворсисті та щільні, з ними потрібно робити сильніший натяг. Синтетичні – гладкі та рівні, а тому й натяг потрібно послабити.
Вам потрібно взяти тканину, з якою ви працюватимете, скласти її в два шари і прострочити під кутом у 45° до ниток основи. Якщо строчка виходить красивою і рівною, значить налаштовувати нічого не потрібно. Причому важливо, щоб переплетення верхньої та нижньої ниток знаходилося в товщі тканини, а не з будь-якої її сторони.
Є ознаки, які вказують на те, що потрібне регулювання натягу ниток:
- якщо зверху тканини ви бачите витягнуті петлі нижньої нитки, тоді потрібно послабити верхню нитку. І навпаки, якщо петлі спостерігаються знизу полотна, тоді послабити потрібно нижню нитку;
- якщо строчка рівномірна і немає витягнутих петель, потрібно провести ще один тест – взяти полотно і розтягнути його за напрямком прокладеної строчки. Якщо порвалася верхня нитка, то вона була більш натягнута, ніж нижня, і навпаки. Якщо ж розірвалися дві нитки, то вони обидві були перетягнуті – у такому разі шов би постійно перетягував тканину, а тому з'являлися б складки, які вже не можна буде розгладити.
Якщо ж після всіх цих маніпуляцій строчка залишається цілою, немає витягнутих петель, значить вона виконана якісно.
Як відрегулювати строчку на швейній машині?
Як налаштувати строчку на швейній машинці? Все дуже просто. Якщо у вас перетягнуто нижню нитку, вам потрібно:
- вам потрібно намотати шпульку і вставити в ковпачок. Після цього вам потрібно взяти за нитку та відпустити шпульний ковпачок;
- якщо правильний натяг, ковпачок пролетить до 5 см і повільно зупиниться;
- якщо ковпачок взагалі не зрушить з місця, значить натяг потрібно послабити;
- якщо ж ковпачок летітиме до самої статі, натяг потрібно збільшити.
На шпульному ковпачку є гвинтик, який і потрібно підкручувати – за годинниковою стрілкою ви збільшите натяг. Не потрібно сильно перетягувати чи послаблювати гвинт – потрібно робити це максимально акуратно та дуже повільно. Після цього експеримент зі шпульним ковпачком слід повторити до того моменту, коли вас не влаштує результат.
Після того, як буде налаштовано нижню нитку, можна приступити і до верхньої. Для початку потрібно знайти пристрій, який відповідає за її натяг. Регулятор може бути розташований у бічній частині або зверху техніки. Регулювати потрібно так само, як і нижню нитку – регулятор потрібно послаблювати чи прикручувати сильніше повільно та акуратно. Щоразу потрібно робити контрольну строчку на тканині.
Налаштування швейної машинки перед роботою
Перед кожною роботою потрібно правильно налаштовувати саму швейну машинку. Ця робота має проходити у кілька етапів:
- необхідно ретельно очистити техніку від бруду, що накопичився, і пил, обрізків тканин і ниток. Також потрібно змастити елементи, що труться;
- потрібно виставити оптимальну відстань між носиком човника та голкою, щоб перший потрапляв прямо в петлю;
- не потрібно розпочинати роботу, коли лапка піднята. При цьому тиск лапки залежатиме від матеріалу, з яким ви плануєте працювати. Ця можливість передбачена у багатьох сучасних швейних машинках – чим товстіша тканина, тим вище має бути положення лапки;
- налаштування педалі теж має місце. Якщо ви помітили, що машинка дуже різко починає роботу, або взагалі перестала реагувати на тиск на педаль, потрібно розібрати пристрій та перевірити регулятор обертів. Можливо, його потрібно ретельно почистити. Якщо навіть після цього педаль не працює, швидше за все її потрібно буде замінити.
Швейна машинка – це складний механізм, тому недбале до нього ставлення може призвести до поломки того чи іншого елемента. Не потрібно тягнути тканину в процесі шиття, оскільки це призведе до поломки голки.